Accio-Hogwarts
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kurgu: Loinkaos - Yıl: 1971 - Hava: Yağmurlu - Tema: Gündüz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak

3 posters
YazarMesaj
Lois Elizabeth M. Andié
Eski Yazıtlar Profesörü
Eski Yazıtlar Profesörü
Lois Elizabeth M. Andié

Tarafı : Aydınlık taraf....(Ama Tarafsız da denilebilir.)
Kan Durumu : Safkan
RP Yaşı : 22
RP Sevgilisi : -
Asa : -
Evcil Hayvan : -
Galleon : 56336

Bilgilerim
Sağlık:
-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Img_left100/100-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Empty_bar_bleue  (100/100)
Güç:
-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Img_left0/100-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Empty_bar_bleue  (0/100)
Seviye:
-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Img_left0/100-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Empty_bar_bleue  (0/100)

-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Empty
MesajKonu: -----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak   -----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Icon_minitimePaz Mart 22 2009, 15:28

Lois, Hogwarts koridorlarında dolanırken birden bir ses duydu. Bu ses bir kızdan geliyordu, kız kahkaha atıyordu. Büyük ihtimalle bu bir öğrenciydi ve Lois onu yakaladığını zaman o kocaman kahkahaların hesabını soracaktı.

Lois koridorda yürümeye devam etti ve sesin gittikçe yakınlaştığını fark etti. Bu kişi Slytherin öğrencisiydi. Üst sınıflardan olmalıydı ki böyle havalı olsun? Lois, kızın yanına gitti ve onun gözlerinin içine dik dik bakarak:

-Merhaba evlat, neden bu kadar yüksek sesle ve rahatsız edici kahkahalar attığını sorabilir miyim?

Kız donup kalmıştı. Lois'in profesör olduğunu anlamış gibi duruyordu. Ayrıca korkmuştu. Lois kıza minik bir gülücük attı ve:

-Bu ders Eski Yazıtlar. Geç kalanı almıyorum evlat. Kapıda beklemeyi göze alacaksan oyalanmaya devam edebilirsin.

Lois'in çok katı kuralları vardı. Daha doğrusu; katı sayılabilecek türdendi. Bugünkü dersinde ders anlatmayı değil de, öğrencilerle tanışmayı düşünüyordu. Onlara bu kurallarından bahsedecekti.

Nihayet sınıfın kapısına gelmişti ve öğrenciler içerideydi. Derse bir giriş yapmak istiyordu. Öğrencilere kendini belli ederek içeri girdi. Minik bir öksürme ile bütün öğrencilerin dikkatini geri toplamıştı. Lois tahtaya doğru yöneldi ve:

-Merhaba çocuklar. Ben yeni Eski Yazıtlar profesörünüzüm. Adım Lois. Daha detaylı öğrenmek ve beni yakından tanımak isteyenler tahtaya doğru dönebilir.

Lois tahtaya yaklaştı ve eline bir tebeşir alarak şunları yazdı:

Ders: Eski Yazıtlar
Konu: Tanışma ve Derse İlk Geçiş
Profesör: Lois Elizabeth Melissa Andié

Lois tahtaya yazısını yazdıktan sonra, elindeki kitapları masasının üstüne bıraktı ve sandalyesine oturdu.

-Görüldüğü gibi ben yeni Eski Yazıtlar Profesörünüz Lois Elizabeth Melissa Andié. Bu sene ve inşallah ileriki yıllarda dersleri birlikte işleyeceğiz. Sizden şuanda istediğim adınızı, soyadınızı, binanızı, sınıfınızı ve gelecekte ne olmak istediklerinizi sölemeniz.

Lois, bütün öğrencileri can kulağıyla dinliyor ve öğrencilerden duyduklarına tebessümle yanıt veriyordu. Kimi dükkan sahibi, kimi sihir bakanı olmak istiyordu. Profesör olmak isteyen öğrencilere ise hangi dersin profesörü olmak istediklerini soruyordu. Sıra gelmişti kendini daha yakından tanıtmaya. Çocuklara doğru döndü ve:

-Bu derste sizi fazla sıkmak istemiyorum ama yinede derse ufak bir giriş yapalım derim. Önce beni biraz daha yakından tanımanızı öneririm.

Benim birkaç tane ufak tefek ama çok titiz olduğum kurallarım vardır. Bu kurallara uymayan öğrencilerimi hiç sevmem. Hatta derse katılım notundan biraz puan kırarım. Bunları size tek tek üşenmeden saymam gerek. Şimdi beni can kulağıyla dinlemenizi istiyorum;

1- Dersime asla geç kalınmasını sevmem. Kendinizi dersin sonuna kadar kapının önünde yormak istemiyorsanız, zil çaldığında gelmeyi deneyin
2-Asla dersimde yemek yiyemezsiniz, sakız çiğneyemezsiniz. Bu konuda fazla hassasım. Çok Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanıyorsunuz. Sınavda yemek yedirmeyecekter.
3- Kılık kıyaferi bozuk olanlar lütfen biraz daha çeki düzen versin derim. Çünkü bu konuda da hassas biriyim.
4- Lütfen bana karşı saygınızı hiç bir zaman yitirmeyin. Yılışık ve saygısız öğrencileri sevmem.

Kurallarım bu kadar. Sizi sıktıysam kurusa bakmayın.

Lois öğrencilerin onu pür dikkat dinlediğini görünce mutlu olmuştu. Bir an duraksayıp saatine baktı. Zilin çalmasına yarım saat kalmıştı. İki parça ders anlatıp ödev vermek istiyordu.

-Derse giriş yapalım artık. Eski Yazıtlar Dersi adındanda belli olduğu gibi eski yazıtları inceler. O yazıtların kimler tarafından veya hangi uygarlıkta yazıldığını anlatır. Bu nedenle ilk önce yazı ve yazıt ne demek onu bilmek gerekir. Hemen parşomen kağıtlarınızı ve tüy kalemlerinizi çıkarın ve dediklerimi not alın lütfen. Yazı; söylenen sözcüklerin kayda geçirilmesi yöntemidir. Çoğu uzmana göre insanlık tarihinin en önemli buluşu olan yazının, ilk olarak M.Ö. 3200 yıllarında Sümer rahipleri tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Yumuşak kil üzerine sivriltilmiş uçlu kamış parçaları ile şekiller çizilerek gerçekleştirilmiştir. Kullanılan kil tabletin kızgın fırınlarda pişirilmesi ile ise kalıcı yazı elde edilmiştir. Yazıt ya da Kitabe, genelde bir eserin üzerine tanıtım ve bilgilendirme amaçlı yazılara verilen addır. Yazıtlar çoğu kez kolay eriyip bozulmayan maddelere yazılır,daha doğrusu kazılır.Kitabeler tarih malzemesi yönünden birinci derecede önemlidir.Çünkü bu malzeme öbeği hemen her devirde resmi bir hüviyette oluşmuşlardır.Bu ise onun kaynak değerini arttırmaktadır.Yazıtlar evvela kültür tarihi,sonra kimin tarafından niçin yapıldığını göstermesi bakımından önemlidir.Yazıtın kazıldığı taşın üzerindeki motifler ise sanat tarihi bakımından önemlidir. Yazıtlar yeryüzünün hemen her yerinde mevcuttur ve bu hala devam etmektedir.

Dersin bitmesine beş dakikadan az bir süre kalmıştı. Lois hemen öğrencilere dönerek:

-Bir daha ki dersinize ödeviniz örnek Eski Yazıtlar ve geçmişleri hakkında bilgi toplamak. Ayrıca bugünkü dersinizi çok iyi çalışıp geliyorsunuz. Şimdi çıkabilirsiniz.

Dedi ve çantasını toplayıp sınıftan çıktı.

[Out: Ödevlerinizi p.m yoluyla gönderiniz]
Jack William Bennet
Süper Aktif Role Player
Jack William Bennet

Tarafı : :: Tarafsız ::
Kan Durumu : :: Safkan ::
RP Yaşı : :: 14 ::
Patronus : :: Büyüyünce İnşallah... ::
RP Sevgilisi : :: Demetria Andié ::
Asa : :: Kayıp Büyü ::
Evcil Hayvan : :: Baykuş Wood ::
Özel Yetenek : :: Eheey öğrenciyim benn x( ::
Galleon : 56133

Bilgilerim
Sağlık:
-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Img_left100/100-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Empty_bar_bleue  (100/100)
Güç:
-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Img_left5/100-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Empty_bar_bleue  (5/100)
Seviye:
-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Img_left5/100-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Empty_bar_bleue  (5/100)

MesajKonu: Geri: -----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak   -----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Icon_minitimePaz Mart 22 2009, 16:57

Eski Yazıtlar sınıfına gitmek Jack için bir işkenceydi. Çünkü zindanlardan 4. kata çıkmak gerekiyordu. Bu kata zar zor gelmişti. Kendi binasından bir kızın sesli kahkahaları ve Profesör Lois'in ona kızış sesleri geliyordu kulaklarına. Nihayet koridoru yürümeyi bıraktı ve sınıfın kapısından içeri girdi. Profesör Lois de onun ardından gelen beş öğrencinin ardından sınıfa girdi. Tahtanın önüne gelerek:

- Merhaba çocuklar. Ben yeni Eski Yazıtlar profesörünüzüm. Adım Lois. Daha detaylı öğrenmek ve beni yakından tanımak isteyenler tahtaya doğru dönebilir.

Bu sözleri üzerine tahtaya dönenler arasında Jack de yerini aldı ve tahtaya tebeşir ile yazdığı şu yazılar dikkatini çekti:

Profesör Lois bunları yazdıktan sonra masasına doğru giderek elindeki kitapları masaya bıraktı ve masanın ardında duran güzel sandalyeye oturdu. Dediği cümleler rahatlıkla sınıfın içinde yayılıyordu:

- Görüldüğü gibi ben yeni Eski Yazıtlar Profesörünüz Lois Elizabeth Melissa Andié. Bu sene ve inşallah ileriki yıllarda dersleri birlikte işleyeceğiz. Sizden şuanda istediğim adınızı, soyadınızı, binanızı, sınıfınızı ve gelecekte ne olmak istediklerinizi söylemeniz.

Sıra sıra herkes Profesör Lois'in dediği gibi adlarını, soyadlarını, binalarını, sınıflarını ve gelecekte ne olmak istediklerini söyledi. Sıra Jack'e gelince heyecanlanmıştı. Diğer öğrencilerin de kendisine baktığını hissedebiliyordu ve o da daha beklemeden:

- Jack William Bennet; Slytherin, 2. Sınıf ve gelecekte bakan olmak istiyorum, dedi. Lois'in ona baktığını gören Jack, ona verdiği tebessümlü bir cevabı duydu. Sıra gelmişti kendini tanıtmaya. Lois'in kendilerine doğru döndüğünü gören Jack onun ağzından şunları işitti:

- Bu derste sizi fazla sıkmak istemiyorum ama yinede derse ufak bir giriş yapalım derim. Önce beni biraz daha yakından tanımanızı öneririm.

Benim birkaç tane ufak tefek ama çok titiz olduğum kurallarım vardır. Bu kurallara uymayan öğrencilerimi hiç sevmem. Hatta derse katılım notundan biraz puan kırarım. Bunları size tek tek üşenmeden saymam gerek. Şimdi beni can kulağıyla dinlemenizi istiyorum;

1- Dersime asla geç kalınmasını sevmem. Kendinizi dersin sonuna kadar kapının önünde yormak istemiyorsanız, zil çaldığında gelmeyi deneyin
2-Asla dersimde yemek yiyemezsiniz, sakız çiğneyemezsiniz. Bu konuda fazla hassasım. Çok Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanıyorsunuz. Sınavda yemek yedirmeyecekter.
3- Kılık kıyaferi bozuk olanlar lütfen biraz daha çeki düzen versin derim. Çünkü bu konuda da hassas biriyim.
4- Lütfen bana karşı saygınızı hiç bir zaman yitirmeyin. Yılışık ve saygısız öğrencileri sevmem.

Jack bunları dinlerken sıkılmıştı. Hatta içinden "sıktın tabiki de" diye geçirdi. Sıkıcı biri gibi görünmemişti en başta fakat bunları dinledikten sonra fikirleri değişti. Herkes Lois'i pür dikkat dinliyordu ve o da bundan mutlu olmuş gibi görünüyordu. Saatine baktı ve şunları anlatmaya koyuldu:

- Derse giriş yapalım artık. Eski Yazıtlar Dersi adındanda belli olduğu gibi eski yazıtları inceler. O yazıtların kimler tarafından veya hangi uygarlıkta yazıldığını anlatır. Bu nedenle ilk önce yazı ve yazıt ne demek onu bilmek gerekir. Hemen parşomen kağıtlarınızı ve tüy kalemlerinizi çıkarın ve dediklerimi not alın lütfen. Yazı; söylenen sözcüklerin kayda geçirilmesi yöntemidir. Çoğu uzmana göre insanlık tarihinin en önemli buluşu olan yazının, ilk olarak M.Ö. 3200 yıllarında Sümer rahipleri tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Yumuşak kil üzerine sivriltilmiş uçlu kamış parçaları ile şekiller çizilerek gerçekleştirilmiştir. Kullanılan kil tabletin kızgın fırınlarda pişirilmesi ile ise kalıcı yazı elde edilmiştir. Yazıt ya da Kitabe, genelde bir eserin üzerine tanıtım ve bilgilendirme amaçlı yazılara verilen addır. Yazıtlar çoğu kez kolay eriyip bozulmayan maddelere yazılır,daha doğrusu kazılır.Kitabeler tarih malzemesi yönünden birinci derecede önemlidir.Çünkü bu malzeme öbeği hemen her devirde resmi bir hüviyette oluşmuşlardır.Bu ise onun kaynak değerini arttırmaktadır.Yazıtlar evvela kültür tarihi,sonra kimin tarafından niçin yapıldığını göstermesi bakımından önemlidir.Yazıtın kazıldığı taşın üzerindeki motifler ise sanat tarihi bakımından önemlidir. Yazıtlar yeryüzünün hemen her yerinde mevcuttur ve bu hala devam etmektedir.

Bunların hepsinden sonra Lois Jack oturduğu kısma doğru dönerek "Bir daha ki dersinize ödeviniz örnek Eski Yazıtlar ve geçmişleri hakkında bilgi toplamak" dedi ve onların yanında bulunan orta kısımdaki sıralara dönerek "Ayrıca bugünkü dersinizi çok iyi çalışıp geliyorsunuz. Şimdi çıkabilirsiniz." dedi ve öğrencilerin çıkışlarını izledi. Jack sondan beşinci sıradaydı; bu yüzden Lois'in öğrencilerden sonra çıktığını görebildi.
http://hogwartsakademisi.turkforumpro.com
L.J. Maxine Blaikie
Gryffindor 1. Sınıf
Gryffindor 1. Sınıf
L.J. Maxine Blaikie

Tarafı : Aydınlık
Kan Durumu : Melez
RP Yaşı : 13
Asa : Titrek Zeka-En iyi büyü: Patronus
Evcil Hayvan : Rocco adında yavru bir Rottweiler
Galleon : 55536

Bilgilerim
Sağlık:
Güç:
Seviye:

MesajKonu: Geri: -----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak   -----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak Icon_minitimeCuma Mart 27 2009, 21:56

Sabah erkenden kalkmaya alışmak zor olacaktı. Uykusuzluk kötü bir şeydi. İyice uyandığından emin olarak yatağının yanındaki perdeleri açtı ve gelen sabahı karşılamak için gerindi. Hazırlandı, sandığından cüppesini çıkardı ve sırtına geçirdi. Saçlarına bir şey yapmayı düşünmeden yatakhaneden çıktı.
Büyük Salon'daki güzel bir kahvaltının ardından, Eski Yazıtlar derliğine doğru yola koyuldu. Dördüncü kata kadar merdivenlerden çıkmaya başladı. Arada durup soluk alarak devam ediyordu. Sınıfın kapısına vardı ve içeriye girdi. Rastgele bir yer seçip sıranın üzerine kendini attı. Çantasını sırtından çıkardı ve beklemeye koyuldu. Dışarıdan gelen birkaç sesin ardından Profesör sınıfa girdi. Maxine, Profesör sınıfa girince doğruldu. Profesör de minikçe öksürdü ve

-Merhaba çocuklar. Ben yeni
Eski Yazıtlar profesörünüzüm. Adım Lois. Daha detaylı öğrenmek ve beni
yakından tanımak isteyenler tahtaya doğru dönebilir.

dedi ve tahtaya doğru ilerledi, eline bir tebeşir aldı ve tahtaya son derece düzgün olan yazısıyla -en azından Maxine'a öyle gelmişti- şunları yazdı.

Profesör Andié elindeki kitapları masasının üstüne bıraktı ve sandalyesine oturdu. Öğrencileri süzdüğünü düşündü Maxine. Profesöre bakmaya başladı.

-Görüldüğü gibi ben yeni Eski Yazıtlar Profesörünüz Lois Elizabeth Melissa Andié. Bu sene ve inşallah ileriki yıllarda dersleri birlikte işleyeceğiz. Sizden şuanda istediğim adınızı, soyadınızı, binanızı, sınıfınızı ve gelecekte ne olmak istediklerinizi sölemeniz.

İlk defa bir Profesör kendilerini tanıtmalarını istemişti. Maxine kafasında neler söyleyeceğini topralıyordu. Sıranın ona gelmesini bekliyordu. Belki böyle bir şey için heyecanlı olmak saçma olabilirdi ama Maxine yine de heyecanlanmıştı. Sora ona gelince yavaşça ayağa kalktı ve

-Adım Maxine Blaikie, sınıfım Gryffindor -görmeleri için göğsünün üzerindeki Gryffindor armasını öne doğru çıkararak- birinci sınıftayım ve ileride şifacı olmak istiyorum.

Bir solukta söyledi hepsini ve tekrar yerine oturdu. Profesör onu dinlerken ona gülümsemişti, tabii herkese gülümsüyordu ama ona gülümsemesi de kendini mutlu hissettirmişti. Herkes kendini tanıtmayı bitirince, Profesör onlara doğru döndü ve

-Bu derste sizi fazla sıkmak istemiyorum ama yinede derse ufak bir giriş yapalım derim. Önce beni biraz daha yakından tanımanızı öneririm.

"Güzel." dedi Maxine kendine. Eski Yazıtlar oldukça merak ettiği bir dersti zaten. Dinlemek için sabırsızlanıyordu. Tabii, Profesörü tanımak için de sabırsızlanıyordu.

-Benim birkaç tane ufak tefek ama çok titiz olduğum kurallarım vardır. Bu kurallara uymayan öğrencilerimi hiç sevmem. Hatta derse katılım notundan biraz puan kırarım. Bunları size tek tek üşenmeden saymam gerek. Şimdi beni can kulağıyla dinlemenizi istiyorum;

demişti Maxine. Bu ders epey farklıydı diğerlerine göre. Profesör onları tanımaya çalışmıştı ve kendini tanıtmıştı, şimdiyse derse girecekti. Son derece güzel gidiyordu her şey. Profesörün hassas noktalarını da kafasına yazdı. Daha ilk senesinden kimseyle arasının kötü olmasını istemezdi. Hele de bir profesörle.

-Derse giriş yapalım artık. Eski Yazıtlar Dersi adındanda belli olduğu gibi eski yazıtları inceler. O yazıtların kimler tarafından veya hangi uygarlıkta yazıldığını anlatır. Bu nedenle ilk önce yazı ve yazıt ne demek onu bilmek gerekir. Hemen parşomen kağıtlarınızı ve tüy kalemlerinizi çıkarın ve dediklerimi not alın lütfen. Yazı; söylenen sözcüklerin kayda geçirilmesi yöntemidir. Çoğu uzmana göre insanlık tarihinin en önemli buluşu olan yazının, ilk olarak M.Ö. 3200 yıllarında Sümer rahipleri tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Yumuşak kil üzerine sivriltilmiş uçlu kamış parçaları ile şekiller çizilerek gerçekleştirilmiştir. Kullanılan kil tabletin kızgın fırınlarda pişirilmesi ile ise kalıcı yazı elde edilmiştir. Yazıt ya da Kitabe, genelde bir eserin üzerine tanıtım ve bilgilendirme amaçlı yazılara verilen addır. Yazıtlar çoğu kez kolay eriyip bozulmayan maddelere yazılır,daha doğrusu kazılır.Kitabeler tarih malzemesi yönünden birinci derecede önemlidir.Çünkü bu malzeme öbeği hemen her devirde resmi bir hüviyette oluşmuşlardır.Bu ise onun kaynak değerini arttırmaktadır.Yazıtlar evvela kültür tarihi,sonra kimin tarafından niçin yapıldığını göstermesi bakımından önemlidir.Yazıtın kazıldığı taşın üzerindeki motifler ise sanat tarihi bakımından önemlidir. Yazıtlar yeryüzünün hemen her yerinde mevcuttur ve bu hala devam etmektedir.

Maxine anlatılanları can kulağıyla dinliyor, hiçbir şey kaçırmak istemiyordu. Parşömenin üztünü önemli notlarla doldurmuştu. Önemli yerlerin altını çizmiş ve küçük notlar almayı da ihmal etmemişti.
Dersin bitimine az kaldığını düşünüyordu ki Profesör onlara döndü ve:

-Bir daha ki dersinize ödeviniz örnek Eski Yazıtlar ve geçmişleri hakkında bilgi toplamak. Ayrıca bugünkü dersinizi çok iyi çalışıp geliyorsunuz. Şimdi
çıkabilirsiniz.

Maxine parşömenini rulo yapıp çantasına koydu, mürekkep şişesinin kapağını kapattı onu da özenle çantasına yerleştirdi. Son olarak tüy kalemini ded çantasına koyduktan sonra yavaşça yerinden kalktı ve çıkışa yöneldi.

-----1. Ders-----Bütün Sınıflar İçin Ortak
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» I. Ders (Ortak)